Nauka w trudnych czasach

Kwarantanna obywatelska zamknęła miliony polskich dzieci w domach. Zamiast uczyć się pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, uczniowie muszą w znacznym stopniu radzić sobie sami. Wielu z nich w tym trudnym czasie wiedzę zgłębia wspólnie z rodzicami. To właśnie ci ostatni mają obecnie nie lada egzamin do zdania. To do nich należy kontrola postępów, czynionych przez pociechy. Powinni pilnować, by podręczniki były regularnie wyciągane i nie zalegały w kącie. Nie ma sensu tracić czasu, warto natomiast poświęcić go na przyjemną naukę. Nie będzie to trudne z dobry podręcznikiem oraz wskazówkami nauczycieli, komunikującymi się z dziećmi drogą internetową.

Podręczniki w rękach rodziców

Pomoc w nauce przyda się zwłaszcza młodszym dzieciom. Rodzice chcący podejść do tego zadania odpowiedzialnie, powinni:

  • stworzyć plan działania z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem,
  • przejrzeć podręczniki wcześniej i w ten sposób przygotować się do rozmowy na dany temat,
  • wybrać książki dodatkowe, można je zamówić przez Internet, przydadzą się do zgłębiania szczególnie trudnych lub wyjątkowo ciekawych zagadnień.

Podręczniki na co dzień stosowane w szkołach będą zatem podstawą. Warto jednak sięgać po inne źródła informacji, po książki tematyczne, a nawet testy i quizy dostępne w sieci. Priorytetem powinno być zaciekawienie dziecka. To świetny sposób na utrzymanie odpowiedniego trybu dnia. Dzieciom przyzwyczajonym do codziennej pracy łatwiej będzie wrócić do szkoły.

Dziecko uczy się w domu

Nauka w domu bywa wyzwaniem. Jak je podjąć? Nie wystarczy wręczyć dzieciom podręczniki i kazać przeczytać dostępny materiał. Rodzice powinni zainteresować się materiałem i wspólnie z pociechami zasiąść do nauki. Zachęci to dzieci do zdobywania wiedzy, zwłaszcza że dla odmiany będą mogły więcej czasu spędzić razem z rodzicami. Kluczowa będzie tu systematyczność, najlepiej zachować pozory normalności i codziennie poświęcać określoną ilość czasu na naukę. Dorośli powinni też starać się ją urozmaicać. Regularne przerwy warto uzupełnić poruszaniem zagadnień z różnych dziedzin. W ten sposób dziecko się nie nudzi. Stopniowo zdobywa natomiast szerokie informacje i co najważniejsze, nie robi sobie zaległości. To także ułatwi późniejszy powrót do regularnej nauki w szkolnej ławce. Warto pamiętać, że dzieciom w obecnej sytuacji służą nie tylko podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2019-2020-ksiegarnia-internetowa-a-562.html). Kolejne szkoły organizują naukę zdalną i dopracowują system komunikacji z nauczycielami. Pomogą oni w opracowywaniu materiału, podpowiedzą też jak go utrwalić.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com